WLCM1005Z0B3N9TB
Mfr.Part #
WLCM1005Z0B3N9TB
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
INDUCTOR FIXED 3.9NH 0402
Fixed Inductors
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1 NANO HENRY, Q MEASURED AT 100 MHZ
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
Walsin Technology Corporation
Material - Core :
Ceramic
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Features :
Construction :
RECTANGULAR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Rated Current-Max :
0.3 A
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Tape and Reel (TR)
Package Width :
0.5 mm
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance :
0.2 Ω
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Current Rating (Amps) :
700 mA
Product Status :
Active
Shielded :
No
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Inductance :
3.9 nH
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Height :
0.5 mm
Package Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Number of Terminals :
2
Shielding :
Unshielded
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Type :
Multilayer
Inductance-Nom (L) :
0.0039 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±0.1nH
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
WLCM1005Z0B3N9TB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD