WLCM1005Z0B1N1TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLCM1005Z0B1N1TB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR FIXED 1.1NH 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
1 A
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
Unshielded
Height :
0.5 mm
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Core Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.38 A
Product Status :
Active
Case/Size Code :
Package Length :
1 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Inductance :
1.1 nH
Package Height :
0.5 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Length :
1 mm
DC Resistance :
0.08 Ω
Width :
0.5 mm
Product :
RF Inductors
Shielded :
No
Features :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
CM
Mounting Style :
PCB Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1 NANO HENRY, Q MEASURED AT 100 MHZ
Material - Core :
Ceramic
Tolerance :
±0.1nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package Width :
0.5 mm
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Type :
Multilayer
Supplier Device Package :
Ratings :
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
0.0011 µH
Test Frequency :
100 MHz
Number of Terminals :
2
Application :
High Frequency
Walsin Technology Corporation
Datasheets
WLCM1005Z0B1N1TB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD