WL03GT5N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WL03GT5N1
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.1NH 700MA 160MOHM SM
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Material - Core :
Ceramic
Features :
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
700 mA
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Inductance :
5.1 nH
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
WL
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Shielding :
Unshielded
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Type :
Drum Core, Wirewound
Datasheets
WL03GT5N1
Viking Tech WL03GT5N1
WL03GT5N1 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Viking Tech stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD