WKO472MCPEJGKR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WKO472MCPEJGKR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ratings :
X1, Y2
Capacitance :
4700pF
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Composition :
Ceramic
Series :
WKO
Temperature Coefficient :
Y5U E
Depth :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
12.5mm
Dielectric :
K4000
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Safety
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Size Code :
Package / Case :
Radial, Disc
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Length :
18mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
440V
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Style :
Straight
Termination :
Radial
Datasheets
WKO472MCPEJGKR
Vishay WKO472MCPEJGKR
WKO 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
WKO472MCPEJGKR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.709Dia 18.00mm.The component always operates in 440V rated (AC) voltage (URac).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5U E.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 12.5mm.
WKO472MCPEJGKR Features
a size/dimension of 0.709Dia 18.00mm
has rated (AC) voltage of 440V