WKO471MCPCFGKR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WKO471MCPCFGKR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial, Disc
Depth :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
Safety
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Mount :
Through Hole
Dielectric :
K4000
Voltage - Rated :
440VAC
Lead/Base Style :
Straight
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ratings :
X1, Y2
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
Series :
WKO
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
470pF
Packaging :
Bulk
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
Y5U E
Datasheets
WKO471MCPCFGKR
Vishay WKO471MCPCFGKR
WKO 470pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
WKO471MCPCFGKR Overview
A program's size/dimension is 0.315Dia 8.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -40°C if you want stable operation.Its coefficient is Y5U E and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
WKO471MCPCFGKR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm