WG62SACJTL342
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WG62SACJTL342
Manufacturer
AirBorn
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Contact Style :
RND PIN-SKT
Product Status :
Active
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Material Flammability Rating :
Brand :
Rated Current (Signal) :
5 A
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Gender :
FEMALE
RoHS :
Details
Tradename :
W Series
Contact Resistance :
5 mΩ
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Contact Pattern :
STAGGERED
Body Depth :
0.335 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Body/Shell Style :
Receptacle
Package :
Bag
Voltage Rating :
Insertion Force-Max :
1.112 N
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Termination Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Type :
Contact Finish Thickness :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Columns :
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Layout, Typical :
Total Number of Contacts :
62
Contact Finish :
Gold
Durability :
500 Cycles
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Option 1 :
LOCKING
Number of Rows :
3
Contact Finish Termination :
Gold Over Nickel
Color :
Connector Style :
Termination :
Solder Cup
Series :
WG
Body Breadth :
0.35 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
62
Connector Usage :
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Miscellaneous
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Datasheets
WG62SACJTL342
WG Series Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold - - 62 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Panel Mount