WCLA1608V1-271-R
Mfr.Part #
WCLA1608V1-271-R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 270NH 170MA 2.3OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Length :
1.78 mm
Height :
0.95 mm
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm Max
Inductance :
270 nH
Q @ Freq :
24 @ 100MHz
Width :
1.1 mm
Size / Dimension :
0.070" L x 0.043" W (1.78mm x 1.10mm)
Series :
WCLA1608V1
Current Rating (Amps) :
170 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
WCLA1608V1-271-R
Eaton-Electronics Division WCLA1608V1-271-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD