WCLA1005V1-180-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WCLA1005V1-180-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 420MA 230MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Digi-Reel?
Width :
0.66 mm
Type :
Wirewound
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Core Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Shielding :
Unshielded
Features :
Current Rating (Amps) :
420 mA
Material - Core :
Height :
0.6 mm
Product Status :
Active
Saturation Current :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
WCLA1005V1
Product :
RF Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz
Inductance :
18 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Diameter :
Termination :
Standard
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1.19 mm
Size / Dimension :
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
WCLA1005V1-180-R
Eaton-Electronics Division WCLA1005V1-180-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD