WCLA1608V1-1R6-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WCLA1608V1-1R6-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.6NH 700MA 40MOHM SMD
Stock
969
In Stock :
969
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Supplier Device Package :
0603
Size / Dimension :
0.070" L x 0.043" W (1.78mm x 1.10mm)
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
WCLA1608V1
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
700 mA
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Diameter :
Height :
0.95 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
18 @ 250MHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Length :
1.78 mm
Inductance :
1.6 nH
Saturation Current :
Termination :
Standard
Current - Saturation (Isat) :
Features :
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Type :
Wirewound
Package :
Digi-Reel?
Frequency - Self Resonant :
12.5GHz
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.1 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material - Core :
Product :
RF Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Core Type :
Wirewound
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
WCLA1608V1-1R6-R
Eaton-Electronics Division WCLA1608V1-1R6-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD