WCLA1005V1-560-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WCLA1005V1-560-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56NH 100MA 970MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Frequency - Self Resonant :
1.76GHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance :
56 nH
Current - Saturation (Isat) :
Length :
1.19 mm
Material - Core :
Shielding :
Unshielded
Core Type :
Wirewound
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Diameter :
Supplier Device Package :
Saturation Current :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
RF Inductors
Current Rating (Amps) :
100 mA
Tolerance :
±5%
Width :
0.66 mm
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Series :
WCLA1005V1
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.6 mm
DC Resistance (DCR) :
970mOhm Max
Features :
Type :
Wirewound
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
Standard
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WCLA1005V1-560-R
Eaton-Electronics Division WCLA1005V1-560-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD