WCL3225-561-R
Mfr.Part #
WCL3225-561-R
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 560UH 30MA 28 OHM SMD
Size / Dimension :
0.138Lx0.114W 3.50mmx2.90mm
Inductance Frequency - Test :
796kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Inductance :
560μH
Operating Temperature :
-40°C~85°C
DC Resistance (DCR) :
28Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.089 2.25mm
Q @ Freq :
8 @ 796kHz
Current Rating (Amps) :
30mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant :
1.5MHz
Datasheets
WCL3225-561-R
Eaton-Electronics Division WCL3225-561-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD