WCL3225-560-R
Mfr.Part #
WCL3225-560-R
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 56UH 125MA 5.6 OHM SMD
Unshielded
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.089 2.25mm
Material - Core :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) :
5.6Ohm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
125mA
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Size / Dimension :
0.138Lx0.114W 3.50mmx2.90mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance :
56μH
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Datasheets
WCL3225-560-R
Eaton-Electronics Division WCL3225-560-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD