WBR3000-16A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WBR3000-16A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3000UF 16V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
3000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.520Diax1.830L 13.21mmx46.48mm
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
820mA @ 120Hz
Height :
46.5mm
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm @ 120Hz
Published :
Series :
WBR
Package / Case :
Axial, Can
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
-10% +150%
Ripple Current @ High Frequency :
943mA @ 100kHz
Leakage Current :
1.46mA
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
820mA
Diameter :
13.2mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
WBR3000-16A
Cornell Dubilier Electronics WBR3000-16A
WBR 3000μF Capacitor -10% +150% Bulk Through Hole 820mA 0.520Diax1.830L 13.21mmx46.48mm -40°C~85°C Polar Axial, Can