WBR1000-16A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WBR1000-16A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 16V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.5mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
1000µF
Polarization :
Polar
Termination :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Series :
WBR
Ripple Current @ High Frequency :
483mA @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
16V
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
530mOhm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
420mA
Size / Dimension :
0.400Diax1.320L 10.16mmx33.53mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Tolerance :
-10% +150%
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
10.16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
33.528mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
WBR1000-16A
Cornell Dubilier Electronics WBR1000-16A
WBR 1000μF Capacitor -10% +150% Bulk Through Hole 420mA 0.400Diax1.320L 10.16mmx33.53mm -40°C~85°C Polar Axial, Can