WB1008T2R2SJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WB1008T2R2SJ
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
WW IND 1008 2200NH 5%
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Ratings :
Features :
Shielding :
Unshielded
Inductance :
2.2 µH
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Series :
WB
Current Rating (Amps) :
280 mA
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Drum Core, Wirewound
Material - Core :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Size / Dimension :
0.110 L x 0.079 W (2.79mm x 2.00mm)
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Product Status :
Active
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±5%
Datasheets
WB1008T2R2SJ
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. WB1008T2R2SJ
WB1008T2R2SJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from CAL-CHIP stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD