WB1008T1R5SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WB1008T1R5SG
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
WW IND 1008 1500NH 2%
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
Product Status :
Active
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm Max
Type :
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension :
0.110 L x 0.079 W (2.79mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±2%
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Features :
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
330 mA
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Inductance :
1.5 µH
Shielding :
Unshielded
Series :
WB
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Datasheets
WB1008T1R5SG
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. WB1008T1R5SG
WB1008T1R5SG datasheet pdf and Fixed Inductors product details from CAL-CHIP stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD