W631GU8KB-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W631GU8KB-12
Manufacturer
Winbond Electronics Corporation
Package / Case
78-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 1GBIT PARALLEL 78WBGA
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Access Time :
20ns
Published :
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Refresh Cycles :
Clock Frequency :
800MHz
Memory Interface :
Parallel
JESD-30 Code :
R-PBGA-B78
Number of Terminations :
78
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Format :
DRAM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
10.5mm
Number of Ports :
1
I/O Type :
COMMON
HTS Code :
Pin Count :
78
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
1.35V
Power Supplies :
1.35V
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Memory Type :
Volatile
Package / Case :
78-TFBGA
Sequential Burst Length :
8
Width :
8mm
Organization :
128MX8
ECCN Code :
EAR99
Memory Width :
8
Packaging :
Tray
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.8mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Current-Max :
0.36mA
Memory Size :
1Gb 128M x 8
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Memory Density :
1073741824 bit
Mounting Type :
Surface Mount
Interleaved Burst Length :
Datasheets
W631GU8KB-12
Winbond Electronics Corporation W631GU8KB-12
Memory Winbond Electronics Corporation W631GU8KB-12 Overview
W631GU8KB-12 Features
W631GU8KB-12 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8USON
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 4MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8USON