W25P20VSNIG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W25P20VSNIG
Manufacturer
Winbond Electronics Corporation
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 2MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Memory Format :
Flash
Width :
3.9mm
Height Seated (Max) :
1.72mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Standby Current-Max :
0.000005A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
ECCN Code :
EAR99
Supply Current-Max :
0.025mA
JESD-609 Code :
e3
Memory Interface :
SPI
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Pitch :
1.27mm
Access Time :
40 μs
Data Retention Time-Min :
20
Pin Count :
8
Terminal Position :
Dual
Interface :
SPI, Serial
Lead Free :
Lead Free
Published :
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Organization :
2MX1
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Terminations :
8
Length :
4.85mm
Series :
SpiFlash®
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
3/3.3V
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Programming Voltage :
2.7V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Width :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
40MHz
HTS Code :
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Memory Density :
2097152 bit
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Number of Functions :
1
Memory Size :
2Mb 256K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Serial Bus Type :
SPI
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3V
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
W25P20VSNIG
Introducing Memory Winbond Electronics Corporation W25P20VSNIG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, W25P20VSNIG pinout, W25P20VSNIG datasheet PDF, W25P20VSNIG amp .Beyond Memory Winbond Electronics Corporation W25P20VSNIG ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Winbond Electronics Corporation W25P20VSNIG
Memory Winbond Electronics Corporation W25P20VSNIG Overview
The Memory Winbond Electronics Corporation W25P20VSNIG is a high-performance 2 Mbit SPI Flash memory module designed by Winbond Electronics Corporation. This compact, reliable memory solution is ideal for a broad range of demanding applications, offering a fast data transfer speed of up to 40MHz. Its 8-SOIC package ensures a minimal footprint, making it suitable for space-constrained applications. The product is specifically tailored to meet the rigorous demands of industrial-level storage systems where durability and reliability are crucial. It is a perfect choice for businesses looking to integrate efficient and robust memory modules into their hardware setups, thereby ensuring consistent performance and extended product lifecycle.
W25P20VSNIG Features
The W25P20VSNIG boasts an array of features making it a versatile component in various applications. Key features include a 2 Mbit memory size, high-speed SPI interface with a clock frequency of 40MHz, and low power consumption. Its operational efficiency is enhanced by its ability to support both sequential and random read modes, making it highly adaptable to both simple and complex electronic systems. The device's endurance and reliability are further reinforced by its ability to operate across a wide temperature range, ensuring performance stability in diverse environmental conditions.
W25P20VSNIG Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8USON
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 4MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8USON