W22L0C-P05MPH0-720S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W22L0C-P05MPH0-720S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
12 A
ODU USA
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Voltage Rating :
600V
Shell Size :
2
Features :
Backshell, Strain Relief
Mounting Style :
CABLE
Termination Style :
Solder
Current Rating (Amps) :
12A
Orientation :
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Material Flammability Rating :
Contact Material :
Brass
Shell Size - Insert :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Gender :
Pin (Male)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Number of Contacts :
5 Contact
Base Product Number :
W22L0C-P
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Tradename :
ODU MINI-SNAP
IP Rating :
IP50
Product Status :
Active
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
5
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Unshielded
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Shell Material :
Brass
Brand :
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Datasheets
W22L0C-P05MPH0-720S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
W22L0C-P05MPH0-720S Overview
W22L0C-P05MPH0-720S Features
ODU MINI-SNAP? L series
W22L0C-P05MPH0-720S Applications
There are a lot of ODU
W22L0C-P05MPH0-720S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER