W22L0C-P04MPH0-920S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W22L0C-P04MPH0-920S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
W22L0C-P
Current Rating :
12 A
Shell Size, MIL :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Shell Size :
2
Number of Positions :
4
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Number of Contacts :
4 Contact
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Gender :
Pin (Male)
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Current Rating (Amps) :
12A
Termination Style :
Solder
Features :
Backshell, Strain Relief
ODU USA
Orientation :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
2
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Color :
Silver
Mounting Style :
CABLE
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Voltage Rating :
650V
Contact Finish Thickness - Mating :
IP Rating :
IP50
Datasheets
W22L0C-P04MPH0-920S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
W22L0C-P04MPH0-920S Overview
W22L0C-P04MPH0-920S Features
ODU MINI-SNAP? L series
W22L0C-P04MPH0-920S Applications
There are a lot of ODU
W22L0C-P04MPH0-920S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER