W11LAC-P04PJH0-7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W11LAC-P04PJH0-7200
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Brand :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Base Product Number :
W11LAC-P
Subcategory :
Circular Connectors
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Contact Gender :
Pin (Male)
Termination Style :
Crimp
Mounting Style :
CABLE
Orientation :
A
Number of Positions :
4
Voltage Rating :
333V
Number of Contacts :
4 Contact
Color :
Silver
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating :
10 A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size :
1
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
10A
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
ODU USA
Shell Size - Insert :
1
Cable Opening :
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
IP Rating :
IP50
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Shell Material :
Brass
Datasheets
W11LAC-P04PJH0-7200
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
W11LAC-P04PJH0-7200 Overview
W11LAC-P04PJH0-7200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
W11LAC-P04PJH0-7200 Applications
There are a lot of ODU
W11LAC-P04PJH0-7200 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER