W11L0C-P03MPH0-4200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W11L0C-P03MPH0-4200
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 1, S
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Contact Gender :
Pin (Male)
IP Rating :
IP50
Mounting Style :
CABLE
Termination Style :
Solder
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
Number of Contacts :
3 Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS :
Details
Features :
Backshell
Shell Size, MIL :
Brand :
Product Status :
Active
Number of Positions :
3
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
500V
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Orientation :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
12A
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Shell Size :
1
Mounting Feature :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Base Product Number :
W11L0C-P
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Brass
Current Rating :
12 A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
ODU USA
Cable Opening :
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Datasheets
W11L0C-P03MPH0-4200
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
W11L0C-P03MPH0-4200 Overview
W11L0C-P03MPH0-4200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
W11L0C-P03MPH0-4200 Applications
There are a lot of ODU
W11L0C-P03MPH0-4200 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER