VY2682M59Y5UG63V7
Mfr.Part #
VY2682M59Y5UG63V7
Description
CAP CER 6800PF 440VAC Y5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
Safety
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Coefficient :
Y5U E
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
10 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Width :
5mm
Lead Pitch :
7.493mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Capacitance :
6800pF
Multilayer :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 2600
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Voltage - Rated :
440VAC
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Length :
14.5mm
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.571Dia 14.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Series :
VY2
HTS Code :
Datasheets
VY2682M59Y5UG63V7
Vishay VY2682M59Y5UG63V7
VY2 6800pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.571Dia 14.50mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
VY2682M59Y5UG63V7 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.571Dia 14.50mm.Additionally, this ceramic capacitor has a RATED AC VOLTAGE (V): 2600.This component operates at 250V rated (AC) voltage (URac).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2682M59Y5UG63V7 Features
a size/dimension of 0.571Dia 14.50mm
has rated (AC) voltage of 250V