VY2221K29Y5SG6UV5
Mfr.Part #
VY2221K29Y5SG6UV5
Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Length :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
Y5S
Series :
VY2
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Size Code :
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
Y5S
Published :
Voltage - Rated :
440VAC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 2200
Capacitance :
220pF
Multilayer :
No
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm