VY2102M29Y5UG63V7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VY2102M29Y5UG63V7
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
20%
Thickness :
5mm
Termination :
Radial
Width :
5mm
Mount :
Through Hole
Weight :
515.195884mg
Lead Diameter :
600 µm
Package / Case :
Depth :
5mm
Composition :
Ceramic
Height Seated (Max) :
11.5062mm
REACH SVHC :
Unknown
Dissipation Factor :
2.5 %
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
Y5U
Voltage - Rated DC :
300V
Lead/Base Style :
Kinked
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
1nF
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Length :
30mm
Datasheets
VY2102M29Y5UG63V7
Vishay VY2102M29Y5UG63V7
1nF Ceramic Capacitor 20% Radial
VY2102M29Y5UG63V7 Overview
Temperatures greater than -40°C are recommended for stable operation.The unit can operate at 300V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2102M29Y5UG63V7 Features
with the voltage - Rated DC of 300V