VY2100K29U2JS6TV0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VY2100K29U2JS6TV0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
U2J
Multilayer :
No
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Applications :
Safety
Package / Case :
Radial, Disc
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Capacitance :
10pF
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated :
440VAC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VY2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
X1, Y2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
U2J
Packing Method :
TR, 14 INCH
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 2600
Datasheets
VY2100K29U2JS6TV0
Vishay VY2100K29U2JS6TV0
VY2 10pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.295Dia 7.50mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc