VX-705-1035-25M0000000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VX-705-1035-25M0000000
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CUSTOM LOW NOISE CERAMIC VCXO
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Function :
Ratings :
Power Rating :
63 mW
Resistance :
604 Ω
Composition :
Thin Film
Voltage Rating :
25 V
Size / Dimension :
0.276 L x 0.197 W (7.00mm x 5.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Base Resonator :
Crystal
Height - Seated (Max) :
0.082 (2.09mm)
Height :
350 µm
Output :
Voltage - Supply :
Type :
VCXO
Current - Supply (Disable) (Max) :
Frequency Stability :
Spread Spectrum Bandwidth :
Frequency :
25 MHz
Max Operating Temperature :
155 °C
Operating Temperature :
Absolute Pull Range (APR) :
Series :
VX-705
Product Status :
Active
Tolerance :
0.1 %
Current - Supply (Max) :
Min Operating Temperature :
-55 °C