VWO60-12IO7
Mfr.Part #
VWO60-12IO7
Description
MODULE AC CTLR 3PH 1200V FO-T-A
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Leakage Current (Max) :
5mA
Hold Current :
200mA
Structure :
3-Phase Controller - All SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A 600A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
HTS Code :
Voltage - Off State :
1.2kV
On-State Current-Max :
27000A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200 V
RMS Current (Irms) :
43A
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
43A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
RMS On-state Current-Max :
43 A
Holding Current-Max :
200 mA
6 SCRs
Desc. of Quick-Connects :
6G-6AK
yes
Additional Feature :
Fast
Base Product Number :
VWO60
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
600 A