VUJ331M1HTR-1621S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VUJ331M1HTR-1621S
Manufacturer
SURGE
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing :
Capacitance :
330 µF
Surface Mount Land Size :
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Product Status :
Active
Ripple Current @ High Frequency :
650 mA @ 100 kHz
Ratings :
Series :
VUJ
Package :
Strip
Voltage - Rated :
50 V
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 150°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Datasheets
VUJ331M1HTR-1621S
SURGE VUJ331M1HTR-1621S
VUJ 330 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.630" Dia (16.00mm) -55°C ~ 150°C Polar Radial, Can - SMD