VSS8D2M10HM3/I
Mfr.Part #
VSS8D2M10HM3/I
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description
2A, 100V, SLIMSMAW TRENCH SKY
Diode Type :
Schottky
Brand :
Vishay General Semiconductor
Product :
Schottky Rectifiers
RoHS :
Details
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Status :
Active
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Repetitive Peak Reverse Voltage :
100V
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560 mV @ 1 A
Technology :
Si
Supplier Device Package :
SlimSMAW (DO-221AD)
Diode Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Qualification :
AEC-Q101
Packaging :
MouseReel
Package :
Digi-Reel?
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP?, TMBS?
Capacitance @ Vr, F :
250pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Configuration :
Single
Base Product Number :
S8D2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 100 V
Vf - Forward Voltage :
660 mV
Datasheets
VSS8D2M10HM3/I
Vishay VSS8D2M10HM3/I
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560 mV @ 1 A -40°C ~ 175°C 150 μA @ 100 V MouseReel DO-221AC, SMA Flat Leads Surface Mount
VSS8D2M10HM3/I Overview
VSS8D2M10HM3/I Features
VSS8D2M10HM3/I Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VSS8D2M10HM3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB