VSS8D2M10HM3/H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSS8D2M10HM3/H
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet
Download
Description
2A, 100V, SLIMSMAW TRENCH SKY
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Qualification :
AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Number of Elements per Chip :
1
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560 mV @ 1 A
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP?, TMBS?
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Vf - Forward Voltage :
660 mV
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Rectifier Type :
Schottky Rectifier
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
Repetitive Peak Reverse Voltage :
100V
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Base Product Number :
S8D2
Technology :
Si
Product Status :
Active
Configuration :
Single
Packaging :
MouseReel
Package :
Digi-Reel?
Pin Count :
2
Brand :
Vishay General Semiconductor
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SlimSMAW (DO-221AD)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Diode Configuration :
Single
Product :
Schottky Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 100 V
Package Type :
DO-221AD
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Capacitance @ Vr, F :
250pF @ 4V, 1MHz
Datasheets
VSS8D2M10HM3/H
Vishay VSS8D2M10HM3/H
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560 mV @ 1 A -40°C ~ 175°C 150 μA @ 100 V MouseReel DO-221AC, SMA Flat Leads Surface Mount
VSS8D2M10HM3/H Overview
VSS8D2M10HM3/H Features
VSS8D2M10HM3/H Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VSS8D2M10HM3/H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB