VS-UFB210FA40P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-UFB210FA40P
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 210A SOT227
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Standard
Number of Terminations :
4
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.24V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 400V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
NICKEL (197)
Mounting Type :
Chassis Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1300A
Number of Pins :
4
Additional Feature :
PD-CASE, UL APPROVED
Reverse Current-Max :
50μA
ECCN Code :
EAR99
Published :
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Terminal Position :
UPPER
Reverse Recovery Time :
93 ns
Average Rectified Current :
210A
Power Dissipation-Max :
531W
Number of Phases :
1
Number of Elements :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Configuration :
2 Independent
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Datasheets
VS-UFB210FA40P
Vishay VS-UFB210FA40P
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 210A 400V-DC 2-Element SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
VS-UFB210FA40P Overview
VS-UFB210FA40P Features
a forward voltage of 50μA
a forward voltage of 50μA
VS-UFB210FA40P Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-UFB210FA40P applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23