VS-U5FX120FA60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-U5FX120FA60
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
SOT-227 - GEN5 FRED IN PARALLEL
Stock
154
In Stock :
154
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Style :
Screw Mount
Supplier Device Package :
SOT-227
Configuration :
Dual
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Vf - Forward Voltage :
1.6 V
Product Category :
Rectifiers
Packaging :
Tube
Reverse Recovery Time (trr) :
63 ns
Product Type :
Rectifiers
Brand :
Vishay Semiconductors
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Product :
Diode Type :
Standard
Recovery Time :
63 ns
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Status :
Active
Max Surge Current :
450 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Tube
Base Product Number :
VS-U5FX
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 600 V
RoHS :
Details
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2 V @ 60 A
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
60A (DC)
Series :
FRED Pt?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Diode Configuration :
2 Independent
Datasheets
VS-U5FX120FA60
Vishay VS-U5FX120FA60
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C ~ 175°C SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
VS-U5FX120FA60 Overview
A surge current should be monitored and should not exceed 450 A.
VS-U5FX120FA60 Features
VS-U5FX120FA60 Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VS-U5FX120FA60 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23