VS-90SQ040TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-90SQ040TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 9A DO204AR
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
9A
Output Current-Max :
9A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Number of Elements :
1
HTS Code :
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Case Connection :
Isolated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75mA @ 40V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Terminal Form :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2.15kA
Max Surge Current :
2.15kA
Mount :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
1.75mA
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480mV @ 9A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Natural Thermal Resistance :
44 °C/W
Max Reverse Leakage Current :
1.75mA
Diode Type :
Schottky
Published :
Datasheets
VS-90SQ040TR
Vishay VS-90SQ040TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 9A -55°C~150°C 1.75mA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AR, Axial Through Hole
VS-90SQ040TR Overview
1.75mA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 9A volts.Forward current may not exceed 9A.Phase diode rectifier is the amount an object or material resists a heat flow to a specific temperature difference, and Phase diode rectifiers natural thermal resistance is 44 °C/W.This is the maximum amount of 2.15kA surge current that can be used.Output current is maximal at 9A.As the data chart indicates, the peak reverse is 1.75mA.
VS-90SQ040TR Features
a maximal reverse leakage current of 1.75mA volts
an average rectified current of 9A volts
9A is the maximum value
the peak reverse is 1.75mA
VS-90SQ040TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-90SQ040TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB