VS-90MT80KPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-90MT80KPBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MT-K Module
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 800V 90A MT-K
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Package / Case :
MT-K Module
Max Reverse Leakage Current :
10mA
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Output Current-Max :
90A
Element Configuration :
Single
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Phases :
3
HTS Code :
Length :
94mm
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
810A
Published :
2005
Diode Element Material :
SILICON
Width :
35mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Tray
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Forward Current :
120A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Three Phase
Number of Elements :
Height :
30mm
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Terminal Position :
UPPER
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Peak Reverse Current :
10mA
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
90A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Surge Current :
810A
Radiation Hardening :
No
Datasheets
VS-90MT80KPBF
Vishay VS-90MT80KPBF
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~150°C TJ 6-Termination 3-Phase MT-K Module Tray
VS-90MT80KPBF Overview
Powered by a forward voltage of 120A, this device operates on a forward voltage of 120A.Basically, it is a MT-K Module package-type electronic component.Monitoring the reverse leakage current and not allowing it to exceed10mA is necessary.There is no mounting method for the device.At -40°C~150°C TJ, it operates normally.In terms of output voltage, 90A is the maximum voltage that can be supported.Monitor surge current and prevent it from exceeding 810A.For powering this device, there is a peak reverse voltage of 10mA.
VS-90MT80KPBF Features
120A forward voltage
forward voltage of 120A
MT-K Module package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 90A
peak reverse voltage of 10mA
a reverse voltage peak of 10mA
VS-90MT80KPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-90MT80KPBF applications of bridge rectifiers.
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A