VS-6FL100S05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-6FL100S05
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1KV 6A DO203AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Recovery Time :
500 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reverse Current :
50μA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
135A
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Reverse Voltage :
1kV
Element Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 6A
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Voltage :
1.4V
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
135A
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Standard
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Supplier Device Package :
DO-203AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Natural Thermal Resistance :
0.5 °C/W
Average Rectified Current :
6A
Published :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1000V
Number of Pins :
2
Mount :
Chassis, Stud
Forward Current :
6A
Reverse Recovery Time :
500 ns
Datasheets
VS-6FL100S05
Vishay VS-6FL100S05
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 6A -65°C~150°C 50μA @ 1000V Bulk DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-6FL100S05 Overview
Reverse voltages of 1kV are reasonable.A rectified current of 6A volts is averaged for this device.A value of 6A is the maximum forward current that can be allowed.As a heat property, thermal resistance is a measurement of a temperature difference that inhibits heat flow from an object or material, and it is 0.5 °C/W at natural temperatures.135A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 50μA.
VS-6FL100S05 Features
an average rectified current of 6A volts
the peak reverse is 50μA
VS-6FL100S05 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-6FL100S05 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB