VS-60APU02PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-60APU02PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Operating Temperature :
175°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Natural Thermal Resistance :
0.2 °C/W
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Recovery Time :
35 ns
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
TO-247-3
Width :
5.31mm
Pin Count :
3
Max Surge Current :
800A
Length :
15.87mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
800A
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Forward Current :
60A
Mount :
Through Hole
Average Rectified Current :
60A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
800A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 200V
Reverse Voltage :
200V
Number of Phases :
1
Radiation Hardening :
No
Recovery Time :
35 ns
Diode Type :
Standard
Published :
2011
Diode Element Material :
SILICON
Forward Voltage :
1.08V
Height :
20.7mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Peak Reverse Current :
50μA
Element Configuration :
Common Anode
JEDEC-95 Code :
TO-247AC
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Terminal Position :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.08V @ 60A
Case Connection :
CATHODE
Series :
FRED Pt®
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
HTS Code :
Datasheets
VS-60APU02PBF
Vishay VS-60APU02PBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.08V @ 60A -55°C~175°C 50μA @ 200V 3-Termination Tube TO-247-3 Through Hole
VS-60APU02PBF Overview
An appropriate reverse voltage is 200V.Devices with this rating have an average rectified current of 60A volts.60A is the maximum value of forward current.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.2 °C/W.There can be no surge current above 800A.Using the data chart, the peak reverse is 50μA in the datasheets.
VS-60APU02PBF Features
an average rectified current of 60A volts
the peak reverse is 50μA
VS-60APU02PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-60APU02PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB