VS-65EPS12LHM3
Mfr.Part #
VS-65EPS12LHM3
Package / Case
TO-247-2
Description
DIODES - TO-247-E3
Stock
370
In Stock :
370
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1200V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AD
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.12V @ 65A
Current - Average Rectified (Io) :
65A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
TO-247-2
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Datasheets
VS-65EPS12LHM3
Vishay VS-65EPS12LHM3
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.12V @ 65A -40°C~150°C 100μA @ 1200V Tube TO-247-2 Through Hole
VS-65EPS12LHM3 Overview
VS-65EPS12LHM3 Features
VS-65EPS12LHM3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-65EPS12LHM3 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB