VS-60EPF02-M3
Mfr.Part #
VS-60EPF02-M3
Package / Case
TO-247-2
Description
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC
Package / Case :
TO-247-2
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Operating Temperature (Max) :
150°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
830A
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reverse Current-Max :
100μA
Average Rectified Current :
60A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Case Connection :
CATHODE
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
1 (Unlimited)
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Terminal Position :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 60A
Number of Elements :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Packaging :
Tube
Reverse Recovery Time :
180 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Diode Type :
Standard
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VS-60EPF02-M3
Vishay VS-60EPF02-M3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 60A -40°C~150°C 100μA @ 200V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
VS-60EPF02-M3 Overview
VS-60EPF02-M3 Features
an average rectified current of 60A volts
A maximum reverse current of 100μA
VS-60EPF02-M3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-60EPF02-M3 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB