VS-60CPF06PBF
Mfr.Part #
VS-60CPF06PBF
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Element Configuration :
Common Anode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Max Surge Current :
830A
Supplier Device Package :
TO-247AC
Average Rectified Current :
60A
Natural Thermal Resistance :
0.2 °C/W
Reverse Recovery Time :
180 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 60A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Peak Reverse Current :
100μA
Recovery Time :
180 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
TO-247-3
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Through Hole
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
Packaging :
Tube
Reverse Voltage :
600V
Datasheets
VS-60CPF06PBF
Vishay VS-60CPF06PBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 60A -40°C~150°C 100μA @ 600V Tube TO-247-3 Through Hole
VS-60CPF06PBF Overview
An appropriate reverse voltage is 600V.Devices with this rating have an average rectified current of 60A volts.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.2 °C/W.There can be no surge current above 830A.Using the data chart, the peak reverse is 100μA in the datasheets.
VS-60CPF06PBF Features
an average rectified current of 60A volts
the peak reverse is 100μA
VS-60CPF06PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-60CPF06PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB