VS-50WQ10FNTRRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-50WQ10FNTRRPBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Common Anode
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770mV @ 5A
ECCN Code :
EAR99
Peak Non-Repetitive Surge Current :
330A
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Forward Voltage :
910mV
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Case Connection :
CATHODE
Forward Current :
5.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Max Surge Current :
330A
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
3
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Terminal Form :
Gull wing
Diode Type :
Schottky
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Single
Number of Phases :
1
Peak Reverse Current :
1mA
Number of Pins :
3
Number of Terminations :
2
Application :
High Power
Published :
Capacitance @ Vr, F :
183pF @ 5V 1MHz
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Average Rectified Current :
5.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VS-50WQ10FNTRRPBF
Vishay VS-50WQ10FNTRRPBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 770mV @ 5A -40°C~150°C 1mA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
VS-50WQ10FNTRRPBF Overview
A reverse leakage current of 1mA volts can be generated by this device.A rectified current of 5.5A volts is averaged for this device.A value of 5.5A is the maximum forward current that can be allowed.330A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 1mA.
VS-50WQ10FNTRRPBF Features
a maximal reverse leakage current of 1mA volts
an average rectified current of 5.5A volts
the peak reverse is 1mA
VS-50WQ10FNTRRPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-50WQ10FNTRRPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB