VS-50SQ100G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-50SQ100G
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Through Hole
Forward Current :
5A
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
660mV @ 5A
Average Rectified Current :
5A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Wire
Peak Reverse Current :
150μA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.9kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 60V
Number of Terminations :
2
Published :
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
1.9kA
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Vr, F :
500pF @ 5V 1MHz
Datasheets
VS-50SQ100G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 660mV @ 5A -55°C~175°C 150μA @ 60V 2-Termination Bulk DO-204AR, Axial Through Hole
VS-50SQ100G Overview
Reverse leakage current from this device is 150μA volts at its maximum.For this device, the average rectified current is 5A volts.In this case, forward current can reach 5A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 1.9kA.Based on the data chart, the peak reverse is 150μA.
VS-50SQ100G Features
a maximal reverse leakage current of 150μA volts
an average rectified current of 5A volts
the peak reverse is 150μA
VS-50SQ100G Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-50SQ100G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB