VR37000002403JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VR37000002403JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240 KOHM 1/2W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Series :
VR37
Resistance :
240kOhms
Tolerance :
±5%
Termination :
Axial
Lead Diameter :
700 µm
Height :
10mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, High Voltage, Pulse Withstanding
Package / Case :
Diameter :
4mm
Published :
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.157Diax0.354L 4.00mmx9.00mm
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
VR37000002403JR500
Vishay VR37000002403JR500
240kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,