VPR492U7R5N1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VPR492U7R5N1L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4900UF 7.5V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Custom Capabilities :
Other Tolerances Available
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm @ 10kHz
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Diameter :
25mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.402 10.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.2108mm
Tolerance :
-10% +75%
Series :
VPR
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.626 41.30mm
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
4900μF
Ripple Current :
3.82A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.0735mA
Height :
41.3mm
Voltage - Rated DC :
7.5V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
3.82A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
VPR492U7R5N1L
Cornell Dubilier Electronics VPR492U7R5N1L
VPR 4900μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 3.82A 1.000Dia 25.40mm -55°C~105°C Polar 10.2108mm Radial, Can