VP3225K401R140
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VP3225K401R140
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 220V 400A 2SMD JLEAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q200, VP
Varistor Voltage (Max) :
242V
Maximum AC Volts :
140V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Surge :
400A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Number of Circuits :
1
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Varistor Voltage (Min) :
198V
Varistor Voltage (Typ) :
220V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Energy :
7.5J
Maximum DC Volts :
180V