VJ2008A100KXUSTX1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ2008A100KXUSTX1
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
2008 (5020 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 250VAC C0G/NP0 2008
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Width :
2.0066mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.200Lx0.080W 5.08mmx2.03mm
Voltage - Rated AC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
889μm
Thickness :
2.1844mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250VAC
Capacitance :
10pF
Ratings :
X1, Y2
Case Code (Imperial) :
Applications :
Safety
Length :
5.08mm
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2008 (5020 metric)
Datasheets
VJ2008A100KXUSTX1
Vishay / Vitramon VJ2008A100KXUSTX1
VJ 10pF 250VAC Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.200Lx0.080W 5.08mmx2.03mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2008 (5020 Metric)
VJ2008A100KXUSTX1 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.200Lx0.080W 5.08mmx2.03mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
VJ2008A100KXUSTX1 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.080W 5.08mmx2.03mm