VI30120SG-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI30120SG-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO262AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
TMBS®
Average Rectified Current :
30A
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Case Connection :
CATHODE
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Max Operating Temperature :
150°C
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
30A
HTS Code :
Max Surge Current :
220A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 120V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Single
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
3
Element Configuration :
Common Anode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Application :
EFFICIENCY
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.28V @ 30A
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Elements :
1
Number of Phases :
1
Mount :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Peak Reverse Current :
500μA
Pin Count :
3
Number of Terminations :
Published :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VI30120SG-E3/4W
Vishay VI30120SG-E3/4W
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.28V @ 30A -40°C~150°C 500μA @ 120V 3-Termination Tube TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
VI30120SG-E3/4W Overview
Reverse leakage current is maximally zero volts with this device.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 30A is allowed.Surge currents are limited to 220A.The datasheets show a peak reverse of 500μA, as shown in the data chart.
VI30120SG-E3/4W Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 30A volts
the peak reverse is 500μA
VI30120SG-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VI30120SG-E3/4W applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB