VI30100C-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI30100C-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO262
Stock
799
In Stock :
799
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Application :
EFFICIENCY
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
160A
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 15A
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Pin Count :
3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Average Rectified Current :
15A
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Reverse Current :
500μA
Series :
TMBS®
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Published :
2011
Forward Current :
30A
Number of Terminations :
3
Diode Type :
Schottky
Datasheets
VI30100C-E3/4W
Vishay VI30100C-E3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
VI30100C-E3/4W Overview
Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 160A.This device will operate when the forward voltage is set to 30A.A reverse voltage peak of 500μA is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 500μA, which is the current flowing from that semiconductor device.
VI30100C-E3/4W Features
a peak voltage of 500μA
a reverse voltage peak of 500μA
VI30100C-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VI30100C-E3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23