VI2021530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI2021530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 20P TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Feature :
Interlocking (Side)
Number of Levels :
1
Series :
VI
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-28 AWG
Voltage :
300V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Mating Orientation :
Vertical with Board
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Pitch :
0.200 5.08mm
Color :
Green
Current :
16A
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Screw Thread :
M3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
20
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
VI2021530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VI2021530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, VI2021530000G pinout, VI2021530000G datasheet PDF, VI2021530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VI2021530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG VI