VI2001550000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI2001550000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 20P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Voltage :
300V
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Pitch :
0.197 5.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
Feature :
Interlocking (Side)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Screw Thread :
M3
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Positions Per Level :
20
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Plating :
Copper Alloy - Tin Plated
Wire Gauge :
12-28 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clamp Material - Plating :
Copper Alloy - Nickel Plated
Number of Levels :
1
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Current :
16A
Color :
Green
Datasheets
VI2001550000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VI2001550000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, VI2001550000G pinout, VI2001550000G datasheet PDF, VI2001550000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VI2001550000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG 21-500